Vremea în Porto în ianuarie

Ianuarie în Porto: maxime medii de 13,8 °C, minime de 5,2 °C, 147 mm de ploaie și 124 de ore de soare, cu ce să împachetezi și ce să planifici la interior.

Unele linkuri de pe această pagină sunt linkuri de afiliere: dacă rezervi prin ele, putem primi un comision fără costuri suplimentare pentru tine. Cum funcționează

Vizitatorii care își imaginează Porto iarna ca fiind rece împachetează de obicei prea multă lână și prea puțin echipament de ploaie. Vremea în Porto în ianuarie este blândă după standardele nordice și ploioasă: luna aduce una dintre cele mai abundente ploi ale anului și cea mai mică parte de soare. Împachetează pentru averse, nu pentru ger, și planifică o călătorie care păstrează flexibilă cea mai bună zi pentru activități în aer liber.

Două moduri de a petrece orele mai uscate și pe cele ploioase.

Alegerea noastră

Porto: Bilet de intrare la spectacolul multimedia Spiritus

Un spectacol multimedia de 30 de minute la interior

Un spectacol multimedia de 30 de minute la interior

O după-amiază ploioasă în oraș

Porto: Croazieră pe cele șase poduri

Aproximativ 50 de minute pe râu, sub cele șase poduri

Aproximativ 50 de minute pe râu, sub cele șase poduri

O perioadă uscată între averse

Zile răcoroase, nopți blânde

Cea mai rece lună a anului nu este una geroasă. Temperatura medie a vremii în Porto în ianuarie variază de la o maximă diurnă de 13,8 °C (56,8 °F) la o minimă nocturnă de 5,2 °C (41,4 °F), ceea ce înseamnă vreme de geacă, nu de paltoane și mănuși.

Ceea ce diferențiază ianuarie este ploaia. Se înregistrează în medie 147,1 mm (5,8 in), ceea ce o face a patra cea mai ploioasă lună după decembrie, noiembrie și octombrie, iar soarele strălucește doar 124 de ore, cel mai scăzut nivel al anului, la egalitate cu decembrie. Atât o săptămână ploioasă, cât și una însorită sunt posibile, așa că merită să citiți prognoza de la IPMA, institutul de meteorologie al Portugaliei, în zilele dinaintea plecării.

O zi de ianuarie în Porto începe de obicei răcoroasă și rămâne așa, cu o diferență între maxima și minima medie de 8,6 grade. Această diferență contează mai mult decât maxima în sine: o plimbare de dimineață spre un muzeu necesită un strat mai gros decât la începutul după-amiezii, iar o seară pe malul râului necesită din nou acel strat. Lunile din jur arată cât de stabilă este ianuarie. Decembrie este puțin mai ploioasă, februarie puțin mai uscată și mai caldă, iar niciuna dintre cele trei nu aduce ceva asemănător cu soarele primăverii.

Cu 124 de ore de soare pe parcursul întregii luni, orele mai luminoase merită protejate. Vizitele în aer liber se potrivesc cel mai bine la mijlocul zilei, când temperatura medie este cea mai ridicată.

O zi blândă de iarnă în PortoCea mai rece lună are în medie 13,8 °C ziua și 5,2 °C noaptea.

Planificarea zilelor

Construiți călătoria în jurul a ceea ce funcționează pe ploaie: muzee, cramele de vin de Porto din Gaia și prânzuri lungi. Păstrați un plan în aer liber, cum ar fi croaziera pe râu, pentru ziua în care prognoza arată cel mai puțină ploaie.

Februarie este puțin mai caldă, cu 15,0 °C (59,0 °F), și mai uscată, cu 110,5 mm (4,4 in), iar martie aduce un salt al orelor de soare la 192. Pentru o privire de ansamblu asupra întregului an, pagina Vremea în Porto compară ianuarie cu fiecare altă lună, iar februarie urmează.

Un plan realist pentru ianuarie include două sau trei vizite fixe la interior în fiecare zi și lasă intervalele flexibile. Cramele de vin de Porto de pe malul Gaia sunt un punct de sprijin bun pentru o după-amiază ploioasă, la fel și muzeele orașului. O croazieră pe râu sau o plimbare pe podul Dom Luís I se potrivesc în ziua în care prognoza arată cea mai puțină ploaie, chiar dacă asta înseamnă să schimbați ordinea săptămânii.

Pentru îmbrăcăminte, combinația care funcționează este un strat exterior impermeabil peste un strat intermediar cald, mai degrabă decât un singur palton gros. Zilele cu aproximativ 14 °C pot părea calde la soare și reci pe ploaie, iar un strat care se scoate ușor face față ambelor situații.

Ianuarie față de lunile din jur

LunaMaxima medieMinima mediePrecipitațiiOre de soare
Decembrie14,4 °C (57,9 °F)6,9 °C (44,4 °F)181,0 mm124 h
Ianuarie13,8 °C (56,8 °F)5,2 °C (41,4 °F)147,1 mm124 h
Februarie15,0 °C (59,0 °F)5,9 °C (42,6 °F)110,5 mm129 h
Decembrie
Maxima medie
14,4 °C (57,9 °F)
Minima medie
6,9 °C (44,4 °F)
Precipitații
181,0 mm
Ore de soare
124 h
Ianuarie
Maxima medie
13,8 °C (56,8 °F)
Minima medie
5,2 °C (41,4 °F)
Precipitații
147,1 mm
Ore de soare
124 h
Februarie
Maxima medie
15,0 °C (59,0 °F)
Minima medie
5,9 °C (42,6 °F)
Precipitații
110,5 mm
Ore de soare
129 h

Întrebări frecvente

Este ianuarie o perioadă bună pentru a vizita Porto?

Se potrivește călătorilor care își doresc un oraș mai liniștit și nu se deranjează de ploaie. Zilele au în medie 13,8 °C, iar cele 147,1 mm de ploaie ale lunii impun planuri la interior.

Ninge în Porto în ianuarie?

Minima medie din ianuarie este de 5,2 °C, mult peste punctul de îngheț, așa că zăpada în oraș nu este ceva de luat în calcul.

Ce ar trebui să împachetez pentru Porto în ianuarie?

O geacă impermeabilă, o umbrelă, straturi pentru zile de aproximativ 14 °C și pantofi cu aderență pentru străzile umede.